MERSİN İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ

T.C. Sağlık Bakanlığı
Mersin İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Mersin İl Sağlık Müdürü Dr. Sinan Bahçacı’dan Mersin Dişhekimleri Odası'na Ziyaret

Güncelleme Tarihi: 10/05/2018

Mersin İl Sağlık Müdürü Dr. Sinan Bahçacı, Mersin Dişhekimleri Odası'nı ziyaret ederek, başkan ve yönetim kurulu üyeleriyle bir araya geldi.

Ziyarette konuşan Mersin Dişhekimleri Odası Başkanı Naciye Güleç Gök, ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirterek oda ve dişhekimleri olarak en büyük sorunlarının çalışma izni olmayan Suriyeliler ile kendisini diş hekimi gibi tanıtıp, insanları kandıran kişilerin olduğunu vurgulayarak, "Hiçbir formasyonu olmayan, vatandaşlarımızı kandırarak kendilerini diş hekimi olarak tanıtan bazı kişiler mesleğimiz ve vatandaşlarımızın sağlığı açısından büyük tehdit oluşturuyor. Gerek odamızın gerekse İl Sağlık Müdürlüğü'nün yaptığı sıkı denetimler neticesinde bu kişilerin çalışmalarının önüne geçmeye çalışıyoruz. Bir diğer sorunumuz da son dönemde sayısı oldukça artan diş hekimliği fakülteleri ve buradan fazla sayıda verilen mezunlardır. Ülkemizde ihtiyaçtan fazla diş hekimliği fakültesi bulunmaktadır. Uzun vadeli düşünüldüğünde buradan mezun olacak arkadaşlar ileri ki yıllarda iş bulma konusunda sıkıntı yaşayabilirler. Meslek örgütü olarak talebimiz fakülte ve öğrenci sayısının azaltılmasıdır" dedi.

Mersin İl Sağlık Müdürü Dr. Sinan Bahçacı ise diş hekimlerinin sağlık alanında çok önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, "İl Sağlık Müdürlüğü olarak toplum sağlığı açısından çok ciddi bir tehdit olan, kendilerini diş hekimi olarak tanıtan kişiler ve ağızda çalışan diş teknisyenleri ile birlikte mücadele ediyoruz. Bu mücadelemizde diş hekimlerimize ve vatandaşlarımıza da önemli görev düşüyor. Muayenehanesi olan diş hekimleri mesleklerine sahip çıkmalı ve birlikte çalıştıkları teknisyenleri yetki sınırları içerisinde çalıştırmaları gerekir. Özel muayenehanelerden hizmet alan vatandaşlarımız da diş hekiminin diploması ve çalışma belgesine dikkat etsinler. Müdürlük olarak rutin denetimlerimizin yanı sıra yapılan ihbarlar sonucunda suçüstü yapılanlar ile ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunuyoruz. Bunların cihaz ve malzemelerine savcılık kararı ile el konuluyor. Bu kişiler aynı zamanda yaptıkları sahtekarlık ile vatandaşlarımızın sağlığını tehdit ediyorlar. Bakanlığımız koruyucu ağız diş sağlığı hizmetlerinin geliştirilmesi noktasında çalışmalar yürütüyor. Bu kapsamda kamu da ortalama 7 bin kişiye 1 diş hekimi düşünülmekte. Önümüzde ki dönemde bu hedefi gerçekleştirmek için diş hekimi istihdamı söz konusu. Ayrıca ağız diş sağlığı konusunda evde sağlık hizmetleri alanında bir takım çalışmalarımız var. İhtiyaç duyan yaşlı ve yatalak hastalarımıza ağız diş sağlığı alanında tam teşekküllü araçlarımızla evlerinde hizmet vereceğiz" diye konuştu.

“Ağız Diş Sağlığı Sağlık Turizmi Açısından Çok Önemli”

Ziyarette Sağlık Bakanlığının orta vadeli sağlık turizmi hedefleri açısından ağız diş sağlığının önemli bir yere sahip olduğuna vurgu yapan Dr.Bahçacı “Önümüzdeki dönemde sağlık turizmi Bakanlığımızın en önemli konularından biri. Bakanlığımız 2023 yılında, yıllık 2 milyon sağlık turisti ve 25 milyar dolar sağlık turizmi geliri elde etmeyi hedefliyor. Mersin doğası, iklimi, tarihi güzelliklerinin yanı sıra kamu ve özel sağlık tesisleri ile iyi bir altyapıya sahip. İyi bir organizasyon ve sektörler arası işbirliği ile sağlık turizmi pastasından hak ettiğimiz payı almak istiyoruz” dedi.

  • Oda Ziyareti.JPG
  • Oda Ziyareti-1.JPG
  • Oda Ziyareti-2.JPG