MERSİN İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ

T.C. Sağlık Bakanlığı
Mersin İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Dr.Bahçacı: Ani Hava Değişikliği Mevsimsel Hastalıkları Tetikleyebilir

Güncelleme Tarihi: 10/05/2018

Mersin İl Sağlık Müdürü Dr.Sinan Bahçacı, ani hava değişiminin mevsimler hastalıkları tetikleyebileceğini söyledi.

Küresel ısınmaya bağlı olarak ülkemizin kurak bir yıl yaşadığına değinen Dr.Bahçacı “Özellikle ilimiz de havalar halkın tabiri ile çok dengesiz. Gece ile gündüz arasında sıcaklık farkı eskiye nazaran daha fazla. Gündüzleri güneşli olan hava güneşin batmasıyla bir anda soğumakta. Bu tür durumlarda vatandaşlarımız ani sıcaklık değişimine ayak uydurmada sorunlar yaşayabiliyor. Bunun sonucunda mevsimsel hastalıklar, özellikle nezle ve gribe karşı dikkatli olmakta fayda var” dedi.

Nezle ve gripten basit tedbirler ile korunmanın mümkün olduğunu söyleyen Dr.Bahçacı; “En önemlisi kişisel hijyene dikkat edilmeli. Eller sabun ve su ile sık sık yıkanmalı. Bulaşma yollarından olan ağız, burun ve gözlere kirli ellerle temas etmekten kaçınılmalı. Hasta kişiler ile yakın temastan kaçınılmalı. Kapalı ve kalabalık ortamlar sık sık havalandırılmalı.”

Sağlıklı ve Dengeli Beslenme Hastalıklardan Korunmada Çok Önemli

Kişisel hijyenin yanı sıra sağlıklı ve dengeli beslenmenin de hastalıklardan korunmada büyük öneme sahip olduğunu, mevsiminde yetişen sebze ve meyvelerin aşırıya kaçmadan tüketilmesi durumunda vücut direncinin hastalıklara karşı artacağını sözlerine ekleyen Dr. Bahçacı “Bu mevsimde ucuz ve bolca bulunan aynı zamanda C vitamini kaynağı olan narenciye ürünleri ile kış sebzelerinin tüketimine ağırlık vermeliyiz. Bu tür gıdalar vücut direncini arttırarak hastalıklara karşı savunma mekanizmamızı güçlü kılar. Her gıdayı mevsiminde tüketmek lazım” dedi.

Risk Altında Olanlar Daha Çok Dikkat Etmeli

Kış aylarında özellikle yaşlı, bebek, çocuk, kronik hastalığı bulunanlar ve hamilelerin daha dikkatli olması gerektiğini söyleyen Dr.Bahçacı; “Risk grubunda bulunan kişiler mevsimsel hastalıklara karşı daha dikkatli olmak zorunda. Bu grupta yer alan kişiler gribe yakalandığı takdirde daha ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabilirler. Önemli olan bu kişilerin hastalığa yakalanmadan tedbir almalarıdır” dedi.

Gribe yakalanılması durumunda hekimin tavsiyesi doğrultusunda ilaç kullanmanın doğru olacağını belirten Dr.Bahçacı; eş dost tavsiyesi ile ilaç kullanmak hiçbir zaman doğru bir davranış değildir. Hastalık belirtileri ortaya çıkınca mutlaka bir hekime müracaat etmek gerekir. Antibiyotikler gribe karşı etkili ilaçlar değildir. Yanlış antibiyotik kullanımı, antibiyotiğe karşı direncin gelişmesine sebep olur. O yüzden hekimin reçete edeceği ilaçlar kullanılmalı, istirahat edilmeli ve bol bol sıvı tüketilmelidir.