MERSİN İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ

T.C. Sağlık Bakanlığı
Mersin İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

4 Şubat Dünya Kanser Günü

Güncelleme Tarihi: 09/02/2018


Kanser, son yıllarda dünyada ve ülkemizde artış gösteren bir halk sağlığı sorunu olarak gündemdeki yerini korumaktadır. Öldürücülüğü ile beraber tedavisindeki yüksek maaliyet oranlarıyla iş gücünde ve ülke ekonomisinde çok ağır kayıplara neden olmaktadır.

Ulusal Tarama Standartları çerçevesinde 40-69 yaş arası kadınlara meme, 30-65 yaş arası kadınlara serviks (rahim ağzı), 50- 70 yaş arası kadın ve erkeklere kolerektal (bağırsak) kanserinde yapılan tarama faaliyetleri ile kanser önleme alanında Başkanlığımızca yürütülen çalışmalar önemli bir hız kazanmıştır. Tarama programlarında nihai hedef; kişinin erken tanı yoluyla mümkün olabilen en az invaziv tanı ve tedavi yöntemlerini alarak yaşam kalitesinin ve süresinin artırılması ve kanserde ölümlerin azaltılmasıdır.

Ülkemizde her ilde en az bir tane olmak üzere toplam 198 adet KETEM (Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi) mevcut olup; bunların 5 tanesi ilimiz Toroslar, Mezitli, Akdeniz,Tarsus ve Erdemli ilçelerinde hizmet vermektedir. Ayrıca ilçelerimizde İlçe Sağlık Müdürlüklerimizden görevlendirilen saha personelleri ile aile hekimleri ve aile sağlığı elemanları tarafından tarama faaliyetleri ücretsiz olarak yürütülmektedir.

İlimizde kanser çalışmalarını özveri ile yürüterek Halk Sağlığı hizmetleri Başkanlığımıza bağlı tüm İlçe Sağlık Müdürlüğü personellerine (aile hakimleri,aile sağlığı elemanları, kanser ve KETEM birim personellerine)  ve kendi sağlıklarını düşünerek kanser taramalarını düzenli yaptıran halkımıza teşekkür ediyoruz.

“Dünya Kanser Günü” her yıl 4 Şubat Günü Kanser ile ilgili farkındalık ve bilinç düzeyinin artmasını sağlamak, kansere karşı mücadelede önemli bir adım olan doğru bilinen yanlışlardan kurtulmak ve doğruların herkese ulaşmasını hedeflemek amacıyla dünya genelinde kutlanmaktadır.

Büyük çoğunluğu önlenebilir bir hastalık türü olan kansere karşı toplumsal bilinci artırmak amacıyla her yıl 4 Şubat’ta Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü (UICC) tarafından dünya genelinde kampanyalar düzenlemektedir.
Bu amaçla “4 Şubat Dünya Kanser Günü” için farkındalık mesajları Kanser Daire Başkanlığınca da hazırlanmış olup ilgili linkden ulaşabilirsiniz. 


  • Mersin İl Sağlık Müdürlüğü
  • Mersin İl Sağlık Müdürlüğü
  • Mersin İl Sağlık Müdürlüğü
  • Mersin İl Sağlık Müdürlüğü
  • Mersin İl Sağlık Müdürlüğü
  • Mersin İl Sağlık Müdürlüğü