MERSİN İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ

T.C. Sağlık Bakanlığı
Mersin İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Dr.Bahçacı Silifke Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Köklü'yü Ziyaret Etti

Güncelleme Tarihi: 10/05/2018

Bakanlığımız Ulusal Kanser Tarama Programı çerçevesinde, Silifke ilçesinde 1 Mart 2018 tarihinden itibaren hizmet vermeye başlayan "Pembe Prenses" adlı Kanser Erken Teşhis ve Tarama mobil aracında görevli sağlık personeli tarafından, Silifke Ceza ve Tutuk Evinde bulunan kadınlara kanser taraması yapıldı. Taramaya verdiği destekten dolayı İl Sağlık Müdürü Dr.Sinan Bahçacı, Silifke Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Köklü'yü makamında ziyaret etti.

Ziyarette Dr.Bahçacı'ya, Müdürlüğümüz Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr.Salime Özbay, Sağlık, İlaç ve Tıbbi Cihaz Hizmetleri Başkan Yardımcısı Nevin Köklü ve Silifke İlçe Sağlık Müdürü Dr.Yüksel Eren eşlik etti.

Silifke Cumhuriyet Başsavcısı Köklü ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek İl Sağlık Müdürlüğü ile farklı projelerde de bir arada olmak istediklerini söyledi. Köklü "8 Mart Dünya Kadınlar Günü sebebiyle ilçemiz ceza ve tutuk evinde bulunan kadınlarımızın kanser tarama programına dahil edilmesinden memnun olduk. Devletimiz hükümlü veya tutuklu her vatandaşın sağlığının önemli olduğunu bir kez daha gösterdi. Başsavcılık makamı olarak sizin nezdinizde duyarlılık gösteren tüm sağlık çalışanlarına teşekkür ederim" dedi.

İl Sağlık Müdür Dr. Sinan Bahçacı ise Sağlık Bakanlığının yürüttüğü Ulasal Kanser Tarama Programının önemine vurgu yaparak kanserde erken teşhis ve tedavinin hayat kurtardığını ifade etti. Dr.Bahçacı "Bakanlığımızın 2013 yılında başlattığı Ulusal Kanser Tarama Programı ile ülkemizde en sık rastlanan kanser türlerinden olan meme kanseri, serviks kanseri ve rektal kanseri tarama kapsamına aldı. Ülkemizde her yıl ortalama 5 milyon kişi bu program kapsamında taramadan geçiriliyor. İlimizde ise 2017 yılında yaklaşık 150 bin vatandaşımız tarandı. Tarama sonrasında 67 vatandaşımıza erken tanı konularak tedavilerine başlandı. Nihayetinde her vatandaşın sağlığı devletimiz ve bizim için önemli. Şahsınız ve kurumunuzun da desteği ile ilçenizde bulunan kadın mahkum ve tutuklu kadınlarımıza kendi istekleri ile tarama programına dahil ettik. Kanser Erken Tanı ve Teşhis hizmeti veren mobil aracımızda görevli arkadaşlarımız mahkum ve tutuklu kadınlarımızdan isteyenlerin numunelerini alacak. Mobil Kanser Erken Tanı ve Teşhis aracımız gerçekten büyük bir imkan. 20 Mart tarihine kadar Silifke ilçemizde tarama programı devam edecek. Bu süre zarfında Gülnar ilçemizde yaşayan ve taramaya dahil olmak isteyen vatandaşlarımızın da taşıma yöntemiyle numunelerini alcağız. Bu aracımız 20 mart tarihinden sonra ay sonuna kadar da Erdemli'de vatandaşlarımıza hizmet verecek" dedi.

Ziyaretin ardından Silifke Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Köklü, İl sağlık Müdürü Dr.Sinan Bahçacı'ya  2015 yılında hain bir saldırı sonucu şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz anısına plaket verdi.  

  • ziyaret.JPG
  • ziyaret1.JPG
  • ziyaret2.JPG