MERSİN İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ

T.C. Sağlık Bakanlığı
Mersin İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Mersin Şehir Hastanesi Kentimize Şifa Oldu

Güncelleme Tarihi: 10/05/2018

Mersin İl Sağlık Müdürü Dr. Sinan Bahçacı, sağlık hizmetleri sunumunda yenilikçi, saygın, güvenilir ve uluslararası standartları yakalamış bir kurum olan Mersin Şehir Hastanesi’nin bir yılının her açıdan dolu dolu geçtiğini kaydederek, “Bir yıllık süre içerisinde yaklaşık 2 milyon vatandaşımıza sağlık hizmeti verdik. 80 bin civarında kişi yatarak tedavi gördü. 65 bin kişinin ameliyatı gerçekleşti” dedi.

“Mersin şehir hastanesi rüştünü ispat etti”

Sağlık Bakanlığı’nın 2003 yılından itibaren ülke genelinde sağlıkta dönüşüm programını uygulamaya koyduğunu hatırlatan Mersin İl Sağlık Müdürü Dr. Sinan Bahçacı, “Uygulanan programda temel amaç, vatandaşların ve çalışanların memnuniyetini ön planda tutan, erişilebilir ve sürdürülebilir sağlık hizmetini halkımıza sunmaktı. Bu amaçlara ulaşmak için geçtiğimiz 15 yıllık süre içerisinde bakanlığımız tarafından birçok reform yapıldı. Bu reformların sonuncusu şehir hastaneleridir. Bu kapsamda ülkemizin ilk şehir hastanesi 3 Şubat 2017 tarihinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle vatandaşlarımızın hizmetine açıldı. Mersin Şehir Hastanesi bu bir yılı her açıdan dolu dolu geçirdi. Bir yıllık süre içerisinde yaklaşık 2 milyon vatandaşımıza sağlık hizmeti verdik. 80 bin civarında kişi yatarak tedavi gördü. 65 bin kişinin ameliyatı gerçekleşti. Hastanemizin yatak doluluk oranı ortalama yüzde 95’ler civarında. Bazı bölümlerde bu oran yüzde 98’lerde. Bir yıl gibi kısa sürede hastanemiz, hizmet alımı da dahil olmak üzere yaklaşık 5 bin personeli ile kurumsal kimliğini oluşturarak rüştünü ispat etti” diye konuştu.

“40 ayrı uzmanlık alanında 357 hekim görev yapıyor”

Bahçacı, Mersin Şehir Hastanesi’nin 374 bin metrekare kapalı alana sahip olan akıllı bina mimarisi ile inşa edildiğini söyleyerek, “Mekanik altyapısıyla yeni teknolojilere uyumlu otomasyon sistemi kullanılmaktadır. Mimarisindeki tüm bu özellikler, hastaların konforlu bir ortamda sağlık hizmeti almasını sağlamak için planlanmıştır. Bin 300 yatağımızın tamamı nitelikli yatak özelliği taşımaktadır. Yani her odamızda banyo, tuvalet, refakatçi için dinlenme imkanı ve LCD televizyon bulunmaktadır. Hastanemizin 210 yoğun bakım yatağı ve 53 ameliyathanesi bulunmakta. Hastanemizde bulunan helikopter pistinden, hastanemize gelen hastayı direk olarak ameliyathaneye alabilmekteyiz. Yaklaşık 4 bin araçlık ücretsiz otoparkımızda vale hizmeti de vermekteyiz. Hastanemizde, tüm tetkik sonuçlarının bilgisayar ortamında görüntülenerek arşivlenebildiği PACS sistemi mevcuttur. Hasta ve hasta yakınlarının konforuna yönelik bu hizmetler nitelikli ve kaliteli sağlık hizmeti olmadığı zaman bir anlam ifade etmez. Hastanemizde, yeterli bilgi ve tecrübeye sahip 40 ayrı uzmanlık alanında, 357 uzman hekim görev yapmaktadır. Sağlık bakım hizmetlerinde görevli personelimiz kendi alanlarında sürekli olarak eğitime tabi tutulmakta ve güncel bilgilere ile kendilerini yenilemektedirler. Özellikli birimlerde çalışan personelimizin büyük çoğunluğu çalıştıkları birimlere ait sertifikasyona sahiptir. Mersin Şehir Hastanesi’nde temel uzmanlık alanlarının yanı sıra yetişkin ve çocuk onkolojisi, hiperbarik oksijen tedavisi, tam donanımlı yanık ünitesi, gastroenteroloji, romatoloji gibi birçok yan dalda da donanımlı ve yetkin personeli ile hizmet vermektedir” dedi.

Eğitim Araştırma Hastanesi Statüsü İçin Başvuru

Mersin Şehir Hastanesi’nin Kamu Özel Ortaklığı modeli uygulamasının ilk örneği olduğunu ifade eden Dr. Sinan Bahçacı, “Bir kere şunu özellikle belirtmek istiyorum. Bu hastane bir devlet hastanesidir. Önceliğimiz kendi vatandaşlarımıza kaliteli sağlık hizmeti vermek. Bu alanda da son bir yıllık verilere baktığımızda kendimizi başarılı görüyoruz. Önümüzdeki dönemde hastanemizin eğitim araştırma hastanesi statüne alınması için Bakanlığımıza başvurumuzu yaptık. Kısa bir süre içerisinde bu hastane aynı zamanda bir eğitim kurumu olarak da hizmet verecek.  Sağlık turizmi son dönemde Bakanlığımızın gündeminde önemli bir yer teşkil ediyor. Önümüzdeki bir kaç yıl içerisinde sağlık turizminin Türkiye’nin en önemli ihracat kalemlerinden biri olması bekleniyor. Bu gün dünyada sağlık turizmi pastası yıllık 150 milyar dolara ulaşmış durumda. Ülkemizin bu pastadan aldığı pay ise 1,5-2 milyar dolar civarında. Potansiyelimize baktığımızda ise bu rakamlar çok küçük. Bakanlığımızın bu alandaki mevzuat çalışmaları tamamlanmak üzeredir. Ülkemizin 2023 yılında sağlık turizminden beklentisi 25-30 milyar dolar. Biz de Mersin Şehir Hastanesi’ni sağlık turizmine hazırlamak ve potansiyelini kullanmak istiyoruz. Hastanemiz donanımı ve yetkin personeli ile altyapı olarak hizmete hazır. Spesifik sağlık alanları olarak onkoloji, fizik tedavi, plastik cerrahi, ortopedi, fizik tedavi, saç ekimi ve ağız diş sağlığı hizmetlerine ağırlık vermek istiyoruz. Tanıtım faaliyetlerinde kaliteli sağlık hizmetinin yanı sıra inanç turizmi açısından önemli yerlerimizi ön plana çıkarabiliriz. Hastanemizin ve şehrimizin tanıtımı için 5-8 Nisan 2018 tarihinde Antalya’da yapılacak olan HESTOREX fuarına katılarak stant açacağız. Tabi sağlık turizmi bizim tek başımıza yürüteceğimiz bir iş değil. Mevzuat çalışmaları tamamlandıktan sonra Bu alanda yetkin firmalar ile iş ortaklıkları kuracağız. Sağlık turizminde sadece hastanemiz değil tüm Mersin kazanacak. Yapımı devam eden Uluslararası Çukurova Havalimanı tamamlandığında Mersin, 1 ila 4 saatlik bir uçuş mesafesinde 1,5 milyar insanın ulaşabileceği bir yer olacak.  Mersin doğası, tarihi, yaylaları, sahili ile yeme içme, ulaştırma, konaklama gibi birçok sektöre de katkı sağlayacak” ifadelerini kullandı.

“Mesai mefhumu gözetmeden emek harcıyoruz”

Dünyanın çok hızlı bir şekilde değişip geliştiğine dikkat çeken Bahçacı, “Zamana ayak uydurmak ve vatandaşlarımızın sağlık alanındaki beklentilerine cevap vermek, daha kaliteli sağlık hizmeti sunmak amacıyla, çalışma arkadaşlarım ile birlikte mesai mefhumu gözetmeksizin emek harcıyoruz. Vatandaşlarımızdan bir tek beklentimiz var. Hizmet sunumu esnasında biraz daha sabırlı ve anlayışlı olmaları. Sağlık çalışanlarının da bu toplumun bir parçası olduğunu, onlarında mekanik bir varlık olmadıklarını bilmeleri ve sağlık personeline sözlü ve fiziki şiddetten kaçınmalarını istiyorum” şeklinde konuştu.