MERSİN İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ

T.C. Sağlık Bakanlığı
Mersin İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

1-7 Nisan Kanser Haftası

Güncelleme Tarihi: 10/05/2018

Kanser, son yıllarda dünyada ve ülkemizde artış gösteren bir halk sağlığı sorunu olarak gündemdeki yerini korumaktadır. Öldürücülüğü ile beraber tedavisindeki yüksek maliyet oranlarıyla iş gücünde ve ülke ekonomisinde çok ağır kayıplara neden olmaktadır.

Ulusal Tarama Standartları çerçevesinde 40-69 yaş arası kadınlara meme, 30-65 yaş arası kadınlara serviks, 50- 70 yaş arası kadın ve erkeklere kolerektal kanserinde yapılan tarama faaliyetleri ile kanser önleme alanında Müdürlüğümüzce yürütülen çalışmalar önemli bir hız kazanmıştır.

Kanser, ölüm nedenleri arasında dünyada 1. sırada, ülkemizde ise iskemik ve diğer kalp hastalıklarından sonra 2. sırada yer almaktadır. Toplum bilincinin ve kanser farkındalığının oluşturulması ile erken taramalarla ölümler önemli ölçüde azaltılabilmektedir. Kanser bilinenin aksine %90 çevresel, %10 kalıtsal faktörlere bağlı oluşmaktadır. Çevresel faktörler arasında tütün ve alkol ürünlerinin kullanımı, obezite, kımyasal-radyoaktif maddeler, hava kırliliği, kötü beslenme alışkanlığı, üzüntü-stres ve enfeksiyonlar vb. ilk sıralarda yer almaktadır.

Ulusal kanser tarama programı çerçevesinde Türkiye 'de yılda 5 milyon kişi taranmıştır. Mersin’de ise  2013 yılından 2018 yılının Mart ayına kadar toplam 126.030 kadına meme kanseri, 162.138 kadına rahim ağzı kanseri ve 270.956 vatandaşımıza kolerektal kanseri taraması yapılmış olup; bu taramalar sonucunda 2018 yılı Mart ayına kadar toplam 129 kişiye meme ca, 24 kişiye serviks ca, 23 kişiye kolon ca tanısı almıştır. Mersin İl Sağlık Müdürlüğü olarak şüpheli bulgusu olan bu vatandaşlarımızı ön tanı ile erken teşhis için 2. basamağa yönlendirmekteyiz. Kanser teşhisi alan vatandaşların tedavilerine biran önce başlanması biz il sağlık çalışanlarına sonsuz güç vermekte ve kanser taramalarımızı daha üst seviyelere çıkartmak için teşvik etmektedir.

Ülkemizde her ilde en az bir tane olmak üzere toplam 199 adet KETEM (Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi) mevcut olup; bunların 5 tanesi ilimiz Toroslar, Mezitli, Akdeniz,Tarsus ve Erdemli ilçelerinde hizmet vermektedir.

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Kanser Daire Başkanlığı’nca “Pembe Prenses” kanser tarama TIR’ı 2018 yılı mart ayı boyunca ilimiz Silifke ve Erdemli ilçesinde hizmet vermiştir.  Son teknoloji dijital mamografi cihazı ile mamografi çekimi (meme kanseri) ve HPV-DNA (rahim ağzı kanseri)  numune alımı için hizmet vermek üzere hazırlanan TIR’da, Silifke ilçemizde 801 kadına mamografi çekimi, 308 kadına rahim ağzı kanseri taraması ve Erdemli ilçemizde 903 kadına mamografi çekimi, 353 kadına ise rahim ağzı kanseri taraması yapılmıştır.

1-7 Nisan Kanser Haftası nedeniyle Müdürlüğümüz Kanser Birimi tarafından Müdürlüğümüz personellerinden yaş grubu uygun olanlar KETEM’lerimize yönlendirilmekte olup; ayrıca İlçe Sağlık Müdürlüklerimizden  görevlendirilen saha personelleri, KETEM’ler, aile hekimleri ve aile sağlığı elemanları tarafından tarama faaliyetleri ücretsiz olarak yürütülmektedir.

Ayrıca sigara da kansere neden olduğu kesin olarak bilinen bir maddedir. Sigarayla mücadele kanser kontrolünün önemli bir basamağıdır.  Bu kapsamda Mersin ‘deki sigara bırakma polikliniklerde faaliyete geçtiği günden itibaren müracaat eden kişi sayısı 57.323 olup; 2017 yılında ise sigarayı bırakan kişi sayısı 720’dir.

İlimizde kanser çalışmalarını özveri ile yürüten  aile hekimlerimize, aile sağlığı elemanlarımıza, tüm sağlık personellerimize ve kendi sağlıklarını düşünerek kanser taramalarını düzenli yaptıran halkımıza teşekkür ediyoruz.


                                                                                                     
                                                                                                                                                                                                         Dr.Sinan BAHÇACI
                                                                                                                                                                                                           İl Sağlık Müdürü

 • KANSER1.jpg
 • KANSER3.jpg
 • KANSER2.jpg
 • KANSER4.jpg
 • KANSER.jpg
 • Mersin İSM.jpg
 • Mersin İSM.jpg
 • Mersin İSM.jpg
 • Mersin İSM.jpg
 • Mersin İSM.jpg
 • sb-kanser2.jpg
 • sb-kanser-3.jpg
 • sggm-kanser-1.jpg
 • WhatsApp Image 2018-04-02 at 16.59.03(1).jpeg
 • sb-kanser1.jpg