MERSİN İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ

T.C. Sağlık Bakanlığı
Mersin İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

2017 Yılı Kanser Tarama Ödülünü Mersin İl Sağlık Müdürlüğü Aldı

Güncelleme Tarihi: 10/05/2018

Kanser, son yıllarda dünyada ve ülkemizde artış gösteren bir halk sağlığı sorunu olarak gündemdeki yerini korumaktadır. Öldürücülüğü ile beraber tedavisindeki yüksek maaliyet oranlarıyla iş gücünde ve ülke ekonomisinde çok ağır kayıplara neden olmaktadır.

Dünyada her yıl 14 milyon kişinin yakalandığı ve 8,2 milyon kişinin ölümüne sebep olan kanser; yaş, cinsiyet, dil, din, ırk ayırımı yapmaksızın tüm insanları etkilemektedir. Kanserde benzer seyir devam ettiği takdirde, 2030 yılında 22 milyon yeni vaka ortaya çıkması beklenmektedir.

Ulusal Tarama Standartları çerçevesinde 40-69 yaş arası kadınlara meme, 30-65 yaş arası kadınlara serviks, 50- 70 yaş arası kadın ve erkeklere kolerektal kanserinde yapılan tarama faaliyetleri ile kanser önleme alanında Müdürlüğümüzce yürütülen çalışmalar önemli bir hız kazanmıştır.

Ulusal kanser tarama programı çerçevesinde Türkiye 'de yılda 5 milyon kişi taranmıştır. Mersin’de ise  2013 yılından 2018 yılının Mart ayına kadar toplam 126.030 kadına meme kanseri, 162.138 kadına rahim ağzı kanseri ve 270.956 vatandaşımıza kolerektal kanseri taraması yapılmış olup; bu taramalar sonucunda 2018 yılı Mart ayına kadar toplam 129 kişiye meme ca, 24 kişiye serviks ca, 23 kişiye kolon ca tanısı almıştır. Mersin İl Sağlık Müdürlüğü olarak şüpheli bulgusu olan bu vatandaşlarımızı ön tanı ile erken teşhis için 2. basamağa yönlendirmekteyiz. Kanser teşhisi alan vatandaşların tedavilerine biran önce başlanması biz il sağlık çalışanlarına sonsuz güç vermekte ve kanser taramalarımızı daha üst seviyelere çıkartmak için teş
vik etmektedir.

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanlığı’nın koordinasyonunda gerçekleştirilen 3 kanser ( meme, serviks, kolon ) türüne ait tarama çalışmalarının baz alındığı değerlendirmede, 2017 yılında  koleraktal kanser taramalarında hedef nüfusu 100.000 üzeri olan iller arasında tarama oranlarına göre ilimiz Türkiye ikincisi olmuştur.

Ülkemizde her ilde en az bir tane olmak üzere toplam 199 adet KETEM (Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi) mevcut olup;bunların 5 tanesi ilimiz Toroslar, Mezitli, Akdeniz,Tarsus ve Erdemli ilçelerinde hizmet vermektedir. Ayrıca İlçe Sağlık Müdürlüklerimiz tarafından görevlendirilen saha personelleri ile aile hekimleri ve aile sağlığı elemanları tarafından tarama faaliyetleri ücretsiz olarak yürütülmektedir.

İlimizde kanser çalışmalarını özveri ile yürüterek İl Sağlık Müdürlüğümüzün kanser taramalarında  ödül almasını sağlayan aile hekimlerimize, aile sağlığı elemanlarımıza, KETEM personellerimize, tüm sağlık personellerimize ve kendi sağlıklarını düşünerek kanser taramalarını düzenli yaptıran halkımıza teşekkür ediyoruz.

  • ödül.jpg