T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Mersin İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Mersin İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Evlilik Öncesi Danışmanlık Eğitimi Yapıldı

Güncelleme Tarihi: 08/05/2019

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kadın ve Üreme Sağlığı Daire Başkanlığı tarafından yayınlanmış olan 2014/24 sayılı Evlilik Öncesi Danışmanlık Genelgesinde; Dünya Sağlık Örgütü üreme sağlığı yaklaşımında, üreme sağlığının doğumdan ölüme kadar cinsiyet gözetmeksizin hayat boyu ele alınması gerektiği vurgulanmıştır. Üreme sağlığı alanında hizmetlerin kullanılabilirliği, erişilebilirliğinin artırılması, hizmet kalitesinin yükseltilmesi amacıyla; Bakanlığımızın yürütülmekte olduğu çalışmalara doğrudan destek sağlaması ve sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliğini güçlendirmesi neticesinde ülkemizde üreme sağlığı hizmetleri konusunda önemli gelişmeler elde edilmiştir. Bu gelişmelerin daha ileri seviyelere ulaşması açısından üreme sağlığı hizmetlerinde Evlilik Öncesi Danışmanlığın etkin sunumu da önemlidir.

Evlilik öncesi çiftlere verilecek hizmetlerin daha nitelikli sunulmasında ve çiftlerin evliliğe sağlıklı bir başlangıç yapmalarına katkıda bulunabilmeleri için Aile Sağlığı Merkezinde çalışan sağlık personeline yönelik Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Çocuk Ergen Kadın ve Üreme Sağlığı Hizmetleri Birimi tarafından, 02-03 Mayıs 2019 tarihlerinde ‘’Evlilik Öncesi Danışmanlık’’ eğitimi  Mezitli İlçe Sağlık Müdürlüğü toplantı salonunda düzenlenmiş olup, eğitime 23 Ebe ve Hemşire katılmıştır.

Yapılan eğitimde Uzm. Dr.  Hanife TEZCAN, Ebe Emel HAMAL ve Ebe Şerife EROL, eğitimci olarak katılmıştır. Eğitimi başarı ile tamamlayan katılımcılara belgeleri Uzm. Dr. Hürsan KORKMAZ’ın  da katılımıyla takdim edilmiştir.

  • IMG_8186.JPG
  • IMG_8210.JPG
  • IMG_8223.JPG
  • IMG_8229.JPG
  • IMG_8233.JPG
  • IMG_8241.JPG
  • IMG_8249.JPG