T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Mersin İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Mersin İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

600 Yataklı Tarsus Devlet Hastanesi İnşaatı Hızla Devam Ediyor

Güncelleme Tarihi: 29/01/2020

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle 7 Haziran 2018 tarihinde temeli atılan 600 yataklı Tarsus Devlet Hastanesi hizmet binasının inşaatı hızla devam ediyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Mersin İl Sağlık Müdürü Dr.Sinan Bahçacı, Tarsus’un geçmişi çok eskiye dayanan, birçok medeniyete beşiklik yapmış tarihi bir ilçe olduğunu söyleyerek “Son on yılda ilimize yapılan sağlık yatırımları ile sağlık alt yapımızı tamamen yeniledik. İl merkezimizde ve ilçelerimizde bulunan hastanelerde koğuş sistemi terk edilerek nitelikli yatağa sahip; içinde banyosu, tuvaleti, buzdolabı ve televizyonu bulunan tek veya çift kişilik odalar haline getirdik. Bunun tek istinası Tarsus. Tarsus Devlet Hastanesi şu anda iki ayrı binada Tarsus halkına hizmet veriyor. Yapılan tüm tadilatlara rağmen fiziki olarak vatandaşlarımızın ikinci basamak sağlık hizmeti ihtiyacınıkarşılamaktazorluklaryaşıyoruz.Uzunyıllardıryapılmasıplanlanan fakat farklı sebeplerle yapımına bir türlü başlanamayan 600yataklı Tarsus Devlet Hastanesi hizmet binasının ihalesi, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılarak ihaleyi kazanan firmaya yer teslimi yapıldı. 7 Haziran 2018 tarihinde de Cumhurbaşkanımız Sayın  Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle temeli atıldı ve inşaat hızla devam ediyor” dedi.

Kaba inşaatın %95 i tamamlandı

Bahçacı açıklamasında inşaat hakkında teknik bilgiler de vererek "Hastanemiz yaklaşık 72 bin metrekare arsa üzerine 90 bin metrekare kapalı alana sahip 6 bloktan oluşacak. Hastanemiz tamamlandığında 72 poliklinik odası, 53 yoğun bakım, 11 ameliyathane salonu ve 785 kapasiteli otopark alanıyla hizmet verecek. Yüklenici firma ile yapılan sözleşmeye göre 36 ayda tamamlanması planlanan hastane inşaatında yaptığımız incelemelerde birinci yılı dolmadan kaba inşaatın %95 oranında, ince işçilikte ise %20 civarında tamamlandığını gördük. Muhtemelen önümüzde ki yılın üçüncü çeyreğinde binayı teslim alıp Tarsus halkının hizmetine sunacağız. Bu bina hizmete girdiğinde Tarsus halkı hak ettiği kaliteli sağlık hizmetine kavuşacaktır" diye konuştu.

  • Tarsus DH İnşaatı.jpg
  • Tarsus DH İnşaatı1.jpg
  • Tarsus DH İnşaatı2.jpg
  • Tarsus DH İnşaatı3.jpg