T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Mersin İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Mersin İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Bahçacı: Enzime dirençli nişasta obezite ile mücadelede önemli bir faktör

Güncelleme Tarihi: 02/09/2019

Mersin İl Sağlık Müdürlüğü ve TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi işbirliği ile düzenlenen “Enzime Dirençli Nişasta Bilgilendirme Toplantısı” Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi toplantı salonunda yapıldı.

Toplantıya Mersin İl Sağlık Müdürü Dr.Sinan Bahçacı, hizmet başkanları ve sağlık çalışanları katıldı. Bilgilendirme toplantısında bir konuşma yapan Bahçacı, Türkiye’nin en önemli halk sağlığı sorunlarının başında obezite, kronik ve metabolik hastalıkların geldiğini belirterek “Obezite ve diğer sağlık sorunlarının temelini, yanlış beslenme alışkanlığı ve hareketsiz bir hayat tarzı oluşturur. Dünya genelinde teknoloji alanında ki gelişmeler, hazır gıdaların hayatımıza girmesi ve ulaşım imkânlarının artması ile birlikte obezitede bir patama oldu. Bu gün etrafımıza baktığımızda toplumun yarısına yakını ya kilolu ya da aşırı kilolu. Bu trendi tersine çevirmenin yolu insanlarımızın hayatına sağlık okuryazarlığı kavramını yerleştirmekten geçer. Toplumun sağlıklı bir temel üzerine inşa edilmesi için sağlık okuryazarlığı büyük öneme sahiptir. Sağlık okuryazarlığı gelişmiş toplumlar sağlık ile ilgili temel kavramlar hakkında bilgi sahibi olurlar. Örneğin sağlık tesislerinde sunulan hizmetler, sağlıklı beslenme alışkanlığı, ambalajlı gıdaların etiketlerini okuma, bağımlılık yapıcı maddelerden korunma ve temel sağlık davranışları hakkında bilgi sahibi olmak, sağlıklı ve kaliteli bir hayat sürmenin temelini oluşturur. Bilinçli bir ailede yetişen çocuklarında küçük yaşlarda bu alışkanlıkları edinmeleri, geleceğe güvenle bakmalarını sağlar. Bizler geleceğimizi güven altına almak ve halkımızın sağlığını korumak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Açılış konuşmasının ardından enzime dirençli nişasta konusunda bir sunum yapan TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezinde görevli Dr.İncinur Hasbay, diyabet, çölyak gibi metabolik hastalıklar ile mücadele konusunda önemli bir adım olan enzime dirençli nişastanın günümüz gıda sanayisinde etkin olarak kullanıldığını söyleyerek “Tokluk hissi vererek yeme isteğini kontrol eden ve dünya genelinde yeni tanınan dirençli nişastanın TÜBİTAK MAM Gıda Enstitümüzde geliştirilmesi son derece önemli bir adımdır. Kritik öneme sahip bu ve benzeri ürünlerin gerek yerli imkânlarla üretilmesi, gerekse halk sağlığına ve ülke ekonomisine katkı sağlanması amacıyla ticarileştirilmesi oldukça sevindiricidir. Dirençli nişastanın üretimde kullanılmaya başlamasıyla obezite, kalp ve şeker hastalıklarıyla mücadelede önemli bir adım atılmış oldu. İnsülin direnci etkilenecek ve buna bağlı olarak diyabet ve kalp hastalıkları riski azaltılabilecek. Üstelik sadece diyabet hastaları ve diyet yapan  kişiler tarafından değil, tüm tüketiciler tarafından da rahatlıkla tüketilebilecek” şeklinde bilgi verdi.

  • PHOTO-2019-08-28-09-12-46.jpg
  • PHOTO-2019-08-28-09-12-47 (1).jpg
  • PHOTO-2019-08-28-09-12-47.jpg
  • PHOTO-2019-08-28-09-12-48 (1).jpg
  • PHOTO-2019-08-28-09-12-48.jpg