T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Mersin İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Mersin İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

1-7 Ekim Emzirme Haftası

Güncelleme Tarihi: 29/01/2020

Ulusal ve Uluslararası düzeylerde Anne Sütünün bebek beslenmesinde ve sağlığındaki birincil yeri üzerinde önemle durulmaktadır. Bu nedenle 2002 yılından itibaren “Emzirme Haftası 1-7 Ekim” olarak düzenlenmiştir.

Dünyanın pek çok bölgesinde gözlenen emzirme oranlarının azalmasına bağlı olarak meydana gelen bebek ölümlerindeki büyük artışlar sebebiyle toplumda farkındalık yaratmak amacıyla, 1991 yılında WHO ve UNICEF tarafından Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu çalışmaları başlatılmıştır. Program Ülkemizde de 1991yılından bu yana sürdürülmektedir.  İlimizde de 2001 yılında Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu çalışmaları başlamıştır. Program kapsamında İlimiz Ekim 2004 de Bebek Dostu İl, 2008 de Altın Bebek Dostu İl unvanı almıştır.  

Başarılı bir emzirmenin başlatılması ve sürdürülmesi için, annelerin doğum öncesi, doğum sırası ve doğum sonrasında sadece ailelerin ve toplum tarafından değil, bütün sağlık sektörü tarafından  da etkin olarak desteklenmesi gerekir.

Emzirme haftası nedeniyle  İl Sağlık Müdürlüğü önünden başlayarak İnönü Bulvarını müteakip Cumhuriyet alanında son buldu.  Mersin Vali Yardımcısı İbrahim KÜÇÜK ile İl Sağlık Müdürü Sinan BAHÇACI'da yürüyüşe katıldı.

Unutulmamalıdır ki Anne sütü yeni doğan bebek için en iyi, en doğal besindir, Her zaman taze ve mikropsuzdur, daima hazırdır, bedavadır, özel harcama gerektirmez, Bebekle anne arasında özel bir sevgi bağı kurulmasını sağlar, sindirimi kolaydır, İlk ağız sütü bebeği hastalıklardan korur ilk aşısıdır. İlk 6 ay sadece anne sütü ile, 2 yaş ve sonrasına kadar da uygun ek besinlerle birlikte emzirmeye devam edilmelidir.

  • 1.JPG
  • 2.JPG
  • 3.JPG
  • 4.JPG
  • 5.JPG
  • 6.JPG
  • 7.JPG