T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Mersin İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Mersin İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

112 Acil Sağlık Hizmetlerinin Kuruluşunun 25. Yılı, Düzenlenen Törenle Kutlandı

Güncelleme Tarihi: 30/01/2020

İl Sağlık Müdürlüğü Konferans Salonunda düzenlenen etkinliğe, Mersin Valisi Ali İhsan Su, İl Sağlık Müdürü Sinan Bahçacı, Akdeniz Kaymakamı Muhittin Pamuk ile sağlık personeli katıldı. Burada konuşan Müdür Sinan Bahçacı, insan hayatında acil sağlık hizmetlerinin çok büyük önem taşıdığını söyledi. Vatandaşların artık 112'ye çok kolay ulaşabildiğini kaydeden Bahçacı, "Bundan 25 yıl önce ilk düzenli acil sağlık ordusu kurulduğunda "Bu nasıl çalışacak, olur mu böyle" gibi sözler sarf ediliyordu. Ancak dünyanın her yerinde çok uzun zamandır, 1900'lü yıllardan buyana acil sağlık hizmetleri veriliyor. Tüm ülkelerde insanlar acil sağlık hizmetlerine ihtiyaç duyuyor. Olağan ve olağan üstü hallerde, günün her anında acil sağlık hizmetleri olmazsa olmazımızdır. Biz bugün arkadaşlarımızın güzel sunumu ile 1900'lü yıllardan bugüne dünya, ülkemizde ve Mersin'de acil sağlık hizmetlerinin gelişimini, emekleyerek çıktığımız yolda bugün nerede olduğumuzu kısaca göstereceğiz ve farkındalık çalışması yapmış olacağız" dedi.

"Şu dünyada insanın sahip olabileceği en önemli şey sağlık"

Vali Ali İhsan Su ise insan hayatındaki en önemli hususlardan birinin sağlık olduğunu dile getirerek, "Sağlık hepimiz için önemli. Sahip olduklarımızı nasıl değerlendireceğiz? Sağlığın var ise 1 yaz, sonra araban var 0 koy, varlığın 10 oldu. Evin var bir sıfır daha koy 100 oldu. Tarlan var bir 0 daha koy bin oldu. Böyle trilyon olabilir. Ama önünden "biri" çekersen geriye sıfır kalır. Sağlığı aldın mı gerisi sıfır. İnsanın sahip olabileceği en önemli şey şu dünyada sağlık. İşte sağlık için de devletimiz, hükumetimiz, başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere hakikaten çok büyük önem veriyoruz ve sağlık ile ilgili çok ciddi yatırımlar, çalışmalar hem ülkemiz genelinde hem ilimiz özelinde gerçekleştirildi, gerçekleştirilmeye de devam ediliyor" diye konuştu.

"Sağlık hizmetlerinde dünyada parmakla gösterilen örnek ülkelerden biri durumuna geldik"

Mersin'de 63 adet 112 istasyonu bulunduğunu ifade edene Su, "94 ambulans, 886 personel ile acil yardım hizmetlerini sürdürüyoruz. Çok iyi bir noktaya geldik. Bu rakamlar 17-18 yıl önce çok düşüktü. İnşallah daha da iyisini yapmak için gayret edeceğiz. Bugün sadece ambulans değil, kar ambulansı, hava ambulanslarımız ve diğer araçlarımız ile her türlü donanıma sahip ambulansımız mevcut. Eskiden anlatılırdı, yurt dışında yaşayan bir vatandaşımız için ambulans gönderilmiş denirdi. Bugün bizde dünyanın neresinde bir vatandaşımız rahatsızlansa uçak ambulans ile alıp getiriyoruz. Ayrıca dünyanın neresinde bir acil durum var ise oralara da müdahale ediyoruz. Bugün geldiğimiz noktada sağlık hizmetlerinde dünyada şuanda parmakla gösterilen örnek ülkelerden bir tanesiyiz. Mersin Şehir Hastanemizde bugün hastaların memnuniyet oranı yüzde 98'lerde. Bundan 20 sene önce hastanelerimizde koğuş sistemi vardı, çok sıkıntılıydı. Bugün koğuş sistemi yok artık. Hastanelerimizde tek veya 2 kişilik her türlü donanımı olan hastaneler var. 20-25 sene önce ilaç alacak olsak memur üzerine yazdırılırdı. Şimdi genel sağlık sigortası ile her vatandaşımızın sağlığa ve ilaca erişimi kolaylaştı. 25 sene önce bir kalp ameliyatı olacak insanlar evlerini satıyordu. Şimdi gidiyorsunuz son sistem modern bir hastanemizde çok cüzi veya hiç para ödemeden bunları gerçekleştirebiliyoruz. Nereden nereye geldik. Şu anda çok iyi durumdayız. Daha da iyi olması için gayret sarf ediyoruz. Bu hizmetleri bugün Avrupa'da alma imkanınız yok, Türkiye'deki gibi. Onlar da bize bakıyorlar, "nasıl başardınız" diye. Daha iyi noktalara taşımaya da devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Açılış konuşmalarının ardından Acil Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Mehmet Gül acil sağlık hizmetlerinin gelişimi ile ilgili bir sunum yaptı. Gül sunumunda d
aha önce belediyeler ile kamunun yaptığı bu hizmeti 1994 yılında Sağlık Bakanlığının devraldığını vurgulayarak, "Hastanelere entegre olan 33 acil yardım ve kurtarma istasyonu açtı. Bu hizmet sadece hastaneler arası, hastanelerin naklinde kullanılıyordu. 1998'de 49 ilde 112 aktif hale geldi. 2003'te Sağlıkta Dönüşüm Projesi ile tüm illerde aktif hale gelen bir 112 sistemi kuruldu. 2000 yıllarında mezun olan acil ambulans bakım teknikerleri ve sağlık personeli hizmete başladılar. 2019'da şuan 3 bine yakın 112 istasyonu, 5 bini aşkın ambulans, 34 bin sağlık personeli ile büyük bir ağ, filo ile acil sağlık hizmetleri Türkiye genelinde çalışmalarına devam etmektedir.

Sadece ambulans olarak hizmete başladık ama coğrafi durumlar, hızın devreye girmesi ile Sağlık Bakanlığı gelişim gösterdi ve 2005'te motosiklet ambulanslar devreye girdi ki, şuanda 65 tane var. Ayrıca 250 tane kar paletli ve 17 tane bölgesel ambulans var. 2009'da deniz ambulansları devreye girdi, şuan 6 tane ve 3 tane uçak ambulansımız mevcut" ifadelerini kullandı.

"153 bin vatandaşımıza hizmet verdik"

Mersin'de 112'nin 1998 yılında 8 tane acil sağlık hizmeti istasyonu ve bir komuta kontrol merkeziyle devreye girdiğini hatırlatan Gül, "2006'ya kadar ilçelere kadar büyüdü bu yapı. Şuan itibariyle 94 ambulansa sahibiz. Bunların 87 tanesi bildiğimiz kara ambulansı olup, 3 tanesi kar paletli ambulanslar, bir tane 4 sedyeli yani 4 hastayı aynı anda taşıyan ambulans ve 1 bir tane obez, 2 motosiklet ambulansımız var. 1998'de 8 ambulans, 8 istasyonla başladığımız durum, talepler, halkın sağlık okur yazarlığı ile artış gösterdi. Bugün 112 acil sağlık hizmetlerinin 25'inci yılında Mersin'de 63 adet 112 istasyonu, 94 ambulans, 886 personel ile acil yardım hizmetleri verilmekte. Bu yıl şuana kadar 153 bin vatandaşımıza sağlık hizmeti sunmuş durumdayız" şeklinde konuştu.

"İhbar geldikten sonra ambulanslar 83 saniye sonra yola çıkmış oluyor"

Artık bütün birimlerin 112 çatısı altında toplandığına dikkat çeken Gül, "112 çağrıyı aldıktan sonra harekete geçme süresi 83 saniye. Mevcut istasyon çağrıyı aldıktan 83 saniye sonra yola çıkmış oluyor ki, ulaşım süremiz de yüzde 90'ın üzerinde. Hedefimiz bunu yüzde 100 yapmak. Her ne kadar biz hızlı olsak da yollar açık mı, adresler doğru mu? Bunlar bizi oyaladığı takdirde gecikmeler haiz olmakta. Biz sadece 112 hizmeti vermiyoruz. Vatandaşlara ilk yardım eğitimleri de veriyoruz. 2018'de bin 4 kişiye, 2019 yılının 11 ayında ise bin 227 kişiye ilk yardım eğitimi verdik. Bunun bize faydası çok oluyor. Keşke talep daha fazla olsa. Özellikle gençlere söylüyorum, ailelerine bahsetsinler ücretsiz iki gün süreyle eğitim vererek, ambulans gelene kadar neler yapılabileceğine dair çok güzel bir eğitim verebiliriz" dedi.

Mersin Acil Sağlık Hizmetleri Başkanı Mehmet Gül, Mersin'de 63 istasyonda 94 ambulansla hizmet verdiklerini belirterek, "2019 yılının başından bugüne kadar 153 bin vatandaşımıza hizmet verdik. İhbar geldikten sonra 83 saniye sonra ambulanslar yola çıkmış oluyor" dedi.

Konuşmaların ardından Vali Su, başarılı sağlık personeline çiçek verdi. Ardından Su ve beraberindekiler, kentte görev yapan ambulanslarda incelemelerde bulundu.

 • 1.jpg
 • 13.JPG
 • 4.jpg
 • 16.JPG
 • 14.JPG
 • 15.JPG
 • 17.JPG
 • 12.JPG
 • 18.JPG
 • 19.JPG
 • 2.jpg
 • 20.JPG
 • 21.JPG
 • 3.jpg
 • 5.jpg
 • 6.jpg
 • 7.jpg
 • 8.jpg
 • 22.JPG
 • 9.jpg
 • 24.JPG
 • 23.JPG