T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Mersin İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Mersin İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Bahçacı: Şiddetin Her Türlüsüne Karşıyız

Güncelleme Tarihi: 19/07/2018

Mersin İl Sağlık Müdürü Dr.Sinan Bahçacı, 17 Temmuz 2018 tarihinde akşam saatlerinde, Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Çocuk Acil Servisi'nde görevli Dr. Bahattin Ahmet Yalçın’a; bir hasta yakınının uyguladığı şiddeti kınadıklarını ifade ederek, "Meslektaşımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletir, acil şifalar dileriz. Şiddetin her türlüsüne karşıyız" dedi.

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin kamuoyu gündeminde önemli bir yer teşkil ettiğini üzülerek gördüklerini ve yaşadıklarını söyleyen Bahçacı "Sağlık çalışanları olarak bizler ailemizden, kendimizden fedakarlık yaparak acı çeken, sağlığını kaybetmiş, sevdiklerine üzülmüş ve kendilerine ihtiyaç duyan insanlara hizmet etmek için hiç ara vermeden çalışıyoruz. Bir çok zorluğa rağmen sağlık hizmetlerini halkımızın tamamına din, dil, ırk ayrımı yapmadan sunuyoruz. Biz halkımızın büyük çoğunluğunun sağlık çalışanlarının fedakarca çalışmalarından dolayı minnet duyguları içinde olduğunu da çok iyi biliyoruz. Ancak ne yazık ki, toplum içinde şiddeti alışkanlık haline getirmiş olanlar, bazen sağlık hizmeti sunduğumuz ortamlarda karşımıza çıkıyorlar. Kısa bir süre önce Tarsus ilçemizde bir eczaneye yönelik saldırının faillerinin gerekse son yaşanan olayın sorumlusunun çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandıklarını öğrendik. Sayın Bakanımızın “Sağlık personeline uygulanan şiddetin önüne geçmek için ne gerekiyorsa yapacağız” yaklaşımını Sağlık Müdürlüğü yöneticileri olarak aynen benimsiyoruz” ifadelerini kullandı.

Bahçacı; sağlık çalışanları olarak beklentilerinin, gerek sözlü gerekse fiziksel şiddet uygulayan kişilerin adalet önünde mutlaka hak ettikleri ceza ile cezalandırılmaları gerektiğini söyledi.