T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Mersin İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Mersin İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü

Güncelleme Tarihi: 26/09/2018

Fiziksel aktivite, kas ve eklemlerimizi kullanarak enerji tüketimi ile gerçekleşen herhangi bir bedensel hareket olarak tanımlanmaktadır. Bireylerin fiziksel ve ruhsal sağlığının geliştirilmesinde temel araçlardan birisidir. Bir halk sağlığı sorununu gidermenin yanında, aynı zamanda toplum refahını, çevrenin korunmasını teşvik eder ve gelecek nesillere yönelik bir yatırım oluşturur.

Kronik hastalıkların ortak risk faktörlerinden birisi olan fiziksel inaktivite (hareketsizlik), dünya genelindeki ölüme neden olan risk faktörleri sıralamasında dördüncü sırada yer almaktadır (ölümlerin % 6’sı) Meme ve kolon kanserlerinin yaklaşık % 21-25’inin, diyabetin % 27’sinin ve iskemik kalp hastalığının % 30’unun ana nedeni olduğu tahmin edilmektedir. Obezitenin artmasına neden olan önemli faktörlerden biri hareketsiz yaşam tarzının yaygınlaşmasıdır. Buna karşılık fiziksel aktivite; kan basıncını azaltır, HDL seviyesini arttırır ve kilo kontrolü için anahtar role sahiptir.

Sağlığın korunması ve geliştirilmesi için haftada 150 dakikalık (haftanın 5 günü 30 dakikalık) orta şiddette bir egzersiz yetişkinler açısından yeterlidir. 1-4 yaş arası çocuklar, gün içinde farklı şiddetlerde toplam 180 dakikalık fiziksel aktivite yapmalıdırlar. 5-18 yaş arasındaki çocuk ve ergenler için ise, günde 60 dakika, orta şiddetliden yüksek şiddetli aktivitelere doğru şiddeti değişen aktiviteler önerilmektedir.

Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı kapsamında toplumda düzenli ve yeterli fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırılmasında fiziksel aktivite ile ilgili özel gün ve haftaların etkin olarak kutlanması önem arz etmekte olup, 3-4 Ekim “Dünya Yürüyüş Günü” olarak ilan edilmiştir.

Söz konusu gün kapsamında İlimiz merkez ve tüm ilçelerimizde konu ile ilgili etkinlikler yapılacaktır. Müdürlüğümüz Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Kronik Durumlar ile Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Birimi koordinasyonunda 4 Ekim 2018 günü saat 15:30'da Mersin İl Sağlık Müdürlüğü Anadolu Hayat Emeklilik Binasından başlayacak şekilde “Her Gün 10 Bin Adım” temalı yürüyüş etkinliği yapılacak olup, etkinlik programıekte yer almaktadır.

           OBEZİTEYE KARŞI REÇETENİZ = “HER GÜN 10.000 ADIM ATIN”

Herkese sağlıklı, mutlu, hareketli ve bol egzersizli günler dileriz.


3-4 EKİM  2018 DÜNYA YÜRÜYÜŞ GÜNÜ

ETKİNLİK PROGRAMI

4 Ekim 2018

15.30  Mersin İl Sağlık Müdürlüğü (Anadolu Hayat Emeklilik Binası) Önünde Toplanma

15:30-15:40  Kamu kurum ve kuruluşlarının üst düzey yönetimi, çalışanları ve halkımızın katılımıyla oluşturulan kortejin Belediye Bandosu eşliğinde çalınan müziklerle Cumhuriyet Meydanına doğru yürüyüşe başlanması

16.00  Cumhuriyet Meydanına varış

16.00-16:10   Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı

16:10-16:20  Teşrifleri halinde Sayın Valimiz Ali İhsan SU, Vali Yardımcımız Sayın Sayın Mahmut HALAL veya İl Sağlık Müdürümüz Sayın Dr. Sinan BAHÇACI’nın açılış konuşması

16.20-16:35   Halk oyunları ekibinin folklor gösterisi

16.35-16:45   Türk Halk Müziği Mini Dinleti

16:45  Kapanış

27087,afis-1pdf.jpg